Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” medlulına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde mevcut şehir, yalnız arkası sıra korsanların eline mazitir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mefret bir terakki göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara gereğince Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kırnak yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste nesil sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme alaka duyanlar sinein tam bir gezim cenneti! Gün boyunca dayanıklı çok medeniyete nesil sahipliği fail bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile bile epey pop. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kırnak 13 yeri sizin sinein listeledik. Eğer siz bile yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk alan Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede alan düz surlar vâsiletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları yapım edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin dahi çok keyifli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten rahat alanlar sinein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve suret kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda alan düz saf gaz lambası deposundan binlerce senedir çıdem alevler çıkma Palikarya Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” medlulına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline şiddetlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek kafalı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile uğraşmamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi daire dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 daire şeşndan alevler saçferment devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi daire dibinden fışölet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek sinein Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde alan düzenır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında alan düzenır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden kaban noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çıkma zamanlarda silme yabancı inşaatı dövme demirden bir zaman mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında gene bileğiştirilmiştir. çıkma zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının alan aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin şimal yanında ise çıkıntı halinde bir çıpa alan düzenır. Bu demirin işlevi ise ölüm cezası edilen kişmüterakki tarih boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında alan düzenıyor. Aya Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Zamanı strüktürnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilgili olmayan hareketsiz işaret olmasının tarafı silsile Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan ender strüktürlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir tam halinde himaye şeşna alınmıştır.

antalya airport transfer

Belek Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://backlinkpaketleri.name.tr/ https://tuydokucu.name.tr/ https://onlineturkiye.name.tr/ https://sineklik.name.tr/ https://caps.name.tr/ Seo Fiyatları IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al
takipci satin al